kiyiedebiyat 14 Takipçi | 4 Takip
Kategorilerim

Okumak İstediklerim

Kategori Adı Giriniz

Diğer İçeriklerim (216)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (14)

Hüseyin Haydar'ın yeni yapıtı: ZOR GÜNLERİN ŞİİRLERİ

2011-06-09 22:26:00

   

 

Hüseyin Haydar, Zor Günlerin Şiirleri, Kaynak Yayınları, Haziran 2011 

Hüseyin Haydar, “Zor Günlerin Şiirleri”yle bize, adanmış insan karakterleri sunuyor. Bu insanları Ergenekon demircisinden, Kava'dan, Spartaküs'ten, Nesimi'den, Hallacı Mansur'dan, Şeyh Bedrettin'den, Kuvayı Milliye kahramanlarından tanıyoruz.Hüseyin Haydar yeni şiirleriyle okuru, vicdanından ve tarih bilincinden yakalayıp mücadele sahnesine çekiyor. 

İnsanoğlunun iyiye ve güzele duyduğu özleminin, haksıza ve zalime beslediği öfkenin dili oluyor. Türkiye'nin ve dünyanın içinden geçtiği zor günlerde yazılan bu şiirler, hayata tanıklık ediyor. Dizeler boyunca akan devrimci lirizmle okuyanın ve dinleyenin duyguları kanat açıyor. 

 

SAİM BUGAY’LA SONSUZ SÖYLEŞİ (*)

 -Türkiye'mizin büyük sanatçısı, hepimizin delikanlı Ağabey'i öncüsü  Saim Bugay'ın anısına saygıyla.-

 

Dedim: Saim Ağabey nereye böyle?  
Dedi: Bir yere gittiğim yok, çamur yoğuruyorum.
Dedim: Saim Ağabey, sen, bizi bırakıyorsun!
Dedi: Görmüyor musun Haydar, rüzgâr  yoğuruyorum.
Dedim: Ağabey, belki de biz seni çok üzdük,  
Dedi: Dur şimdi, gürgenleri, meşeleri yoğuruyorum
Dedim: Ey "gökten gelen gururlu adam!" 
Dedi: Boş ver şimdi, yerleri gökleri yoğuruyorum
Dedi: Boğaziçi ile Bismil’i birlikte yoğuruyorum,
Dedi: Günahla sevabı aynı kapta yoğuruyorum…
Dedim: Saim Ağabey, biz sensiz neyleriz?
Dedi: Konuşturma adamı, can ile cananı yoğuruyorum.
Dedi: Çok işim var, at ile kartalı yoğuruyorum.
Dedim: Ağabey, AKM’deki sergiyi anımsıyor musun?
Dedi: Dur hele. İnsan ile hayvanı yoğuruyorum.
Dedim: Ey! Ağacı nazlatan, mermeri ninnileyen tanrı.
Dedi: Sus! Su ile kızgın ateşi yoğuruyorum.
Dedi: Şimdi, bengim ile başağımı yoğuruyorum,
Dedi: Bebeklerle martıları yoğuruyorum, Haydar.
Dedim: Saim Ağabey, ne demek istedin?
Saim Ağabey dedi ki: Türkümle Kürdümü yoğuruyorum.
Dedim: Ağabey bir daha söyle!
Saim Ağabey dedi ki: Türkiye ile sosyalizmi yoğuruyorum.

 Hüseyin Haydar 

 

 * Kıyı, Mart-Nisan 2008,Sayı:201

 

Hüseyin Haydar'ın Yaşamöyküsü

  1956 yılında, Trabzon'un Araklı ilçesine bağlı Yeşilce köyünde doğdu. Yedi yaşında ailesiyle Erzurum'a göç etti. İlk ve ortaöğrenimini Erzurum'da tamamladı. Küçük yaşta şiir yazmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığının Cumhuriyetin 50. yılında açtığı şiir yarışmasında ikinci oldu. İlk şiiri 12 yaşında Ayna adlı okul dergisinde yayınlandı. Ortaokul ve lise yıllarında "Taşra", "Haykırış" adlarında edebiyat dergileri çıkardı.

12 Mart fırtınasını, ilk gençlik yıllarında Erzurum'da yaşadı. Dev-genç üyesi oldu. 1974'te İstanbul Beyazıt İktisadi Ticari İlimler Yüksek Okuluna başladı. lYÖKD'ün kültür kolu başkanlığını yaptı. Aynı yıllar öğrencilere Devrimci Kültür Seminerleri verdi.1976 yılında inşaat işçilerini örgütleme çalışmalarına katıldı. 1975 yılında Şili darbesini konu alan Şili Yenilgisi adlı iki perdelik oyununu yazdı. Oyun Dev-Genç tiyatrosu tarafından Kenterler Tiyatrosunda oynandı.

1979 yılında kendi kurduğu Halkbilimi Araştırma Kulübünün faaliyetlerini yürüttü. Trabzon ve Rize köylerinde folklor araştırmaları yaptı. Okullarda devrimci-halk kültürü bildirileri dağıttı. Çocuklar için "Kanat Kanata" adlı masal kitabını yayınladı. İlk toplu şiirleri Sanat ve Toplum dergisinde 1979'da yayımlandı. 1980 yılında kısa adı YAZKO olan, Yazarlar ve Çevirmenler Kooperatifi'nde eleştirmen Memed Fuat'ın yönettiği Yazko Edebiyat dergisinde yazı kurulu üyeliği, Ahmet Cemal'in yönettiği Yazko Çeviri ve Selahattin Hilav'ın yönettiği Yazko Felsefe dergilerinde teknik yönetmenlik yaptı. İlk şiir kitabı "Acı Türkücü" 1981 Akademi Kitabevi Şiir Birincilik Ödülü’nü kazandı. Kitap Ödül Alan Kitaplar Yayınevi tarafından basıldı. 1983 yılında Kemal Özer'in yönettiği Varlık dergisinde yazı kurulu üyeliği ve De Yayınevi’nde teknik yönetmenlik yaptı. 1983 yılında ikinci şiir kitabı "Kara Şarkılar", Yazko Yayınları arasında basıldı. Cumhuriyet Gazetesinde ve değişik yayınevlerinde düzeltmenlik görevlerini üstlendi. 1987 yılında "Yıldız Tutulması" adlı şiir kitabı Cem Yayınevi tarafından Yayınlandı. 1992 yılında ise "Sudan Gövde" dördüncü şiir kitabı Adam Yayınlarınca basıldı. Ülkemizin pek çok edebiyat ve kültür dergisinde şiir ve yazıları yayımlanan Hüseyin Haydar’ın şiirleri ABD, Yugoslavya, Bulgaristan ve SSCB’de yayınlanan dergilerde yeraldı. Doğu Tabletleri adlı eserinden seçilmiş bazı şiirler Çince ve Arapça’ya çevrildi.

2002 yılında İşçi Partisi’ne üye oldu. Partinin Sanat ve Kültür Bürosu Başkanlığını üstlendi. Ulusal Kanal Yayın Kuru üyeliği ve görsel yönetmenliği görevlerini yürütmeye başladı. 2003 yılında Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Halen İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi, İP Bilim Strateji Merkezi Üyesi, Talât Paşa Komitesi üyesi, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı ve Görsel Yönetmeni.


 

 

 

648
0
0
Yorum Yaz